droga

 

Jazda po polskich drogach nie jest najłatwiejsza. Na każdym kroku czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą dotyczyć zarówno prowadzącego pojazd samochodowy, motocykl, czy też pieszego, który jest zmuszony poruszać się wzdłuż krawędzi jezdni. Co roku, nasz kraj zajmuje czołowe pozycje pod względem ofiar, które straciły życie w wypadkach drogowych. Czy istnieje skuteczny sposób, aby temu zapobiec? Jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić jak największy zapas bezpieczeństwa dla kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu?

 

Co jakiś czas pojawiają się też różnego rodzaju kampanie, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Trudno ocenić, czy przynoszą one wymierne skutki, z całą pewnością, pomagają zaktywizować w tym celu wielu kierowców. Chcąc stać się lepszym kierowcą, który zacznie zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które na niego czekają, trzeba je poznać, tylko w taki sposób będzie można ich uniknąć.

 

Niebezpieczne sytuacje mogą przydarzyć się wszystkim, a zwłaszcza motocyklistom, których chroni jedynie kask. Najczęstszą przyczyną niebezpiecznych sytuacji z ich udziałem, jest nadmierna prędkość jednośladów, a także nieuwaga kierowców samochodów. Dlatego tak ważne jest, by zachować umiar, zwłaszcza, gdy ktoś porusza się jednośladem pomiędzy samochodami w mieście, a w przypadku kierowców, by częściej patrzyli w lusterka i nie blokowali drogi motocykliście, który chce ich wyprzedzić.

W przypadku auta osobowego jedną z częstszych przyczyn zdarzeń drogowych jest utrata przyczepności przez pojazd. Może to być spowodowane błędem kierowcy, jak również nieodpowiednim wyposażeniem samochodu np. w opony sezonowe, posiadanie złej klasy opon letnich lub zimowych. Wina po stronie kierowcy najczęściej wynika z brawury oraz niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Aby uniknąć niebezpieczeństwa utraty panowania nad autem, warto czasem zdjąć nogę z gazu, zwłaszcza wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie służą szybszej jeździe. Nie można też zapominać o odpowiednim przygotowaniu samochodu do jazdy, chodzi tu m.in. o odpowiednio dobrane opony, sprawne hamulce oraz układ kierowniczy. Wystarczy, że jeden z tych elementów ulegnie awarii lub będzie źle dobrany, by w znacznym stopniu zwiększyło się ryzyko nagłego i nieprzewidywalnego zdarzenia drogowego, które może mieć katastrofalne  skutki.

 

Aby w bezpieczny sposób poruszać się po drogach, których stan bardzo często pozostawia wiele do życzenia, trzeba być niezwykle przewidującym. Zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników, którym może zdarzyć się błędna decyzja. W tym celu trzeba uważać m.in. na zachowanie odległości od poprzedzającego auta, a także być zawsze przygotowanym do awaryjnego hamowania. Niezwykle przydatna będzie też umiejętność zachowania spokoju w każdej sytuacji, nerwy za kierownicą są najgorszym doradcą. Stosowanie się do powyższych zasad z pewnością zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.